Skip to main content

POZNAJEMY SKANERY - COPIBOOK Cobalt HD

Każdy, kto choć trochę interesuje się motoryzacją spotkał się zapewne z opinią (a wręcz "mądrością ludową") mówiącą o tym, że należy wystrzegać się samochodów na literę "F" - Fiatów, Fordów i fszystkich francuskich. Auta francuskie uważane są za wygodne i komfortowe, ale bardzo awaryjne. Zaś umiłowany przez rodaków niemiecki Volkswagen, kojarzony jest z solidnością, bezawaryjnością i trwałością. Czy tę zasadę możemy również przenieść na grunt digitalizacyjny? Czy skaner francuskiego producenta ustępuje w czymś niemieckiej konkurencji?

COPIBOOK Cobalt HD to najnowszy produkt francuskiej firmy i2s DigiBook. Jest to typowy skaner książkowy formatu A2, wyposażony w kołyskę umożliwiającą skanowanie dokumentów o grubości do 10 cm, z dwiema sterowanymi elektrycznie szalkami. Całości dopełnia opuszczana ręcznie szyba, która po wykonaniu skanu automatycznie się unosi. Do wyzwalania skanu służyć może dołączony pedał.
Podobnie, jak większość tego typu urządzeń, skaner wyposażony jest w sensor CCD, charakteryzujący się maksymalną rozdzielczością optyczną 600 x 600 dpi. Skany mogą być wykonywane z 24- lub 8-bitową głębią kolorów oraz w trybie czarno-białym. Deklarowana przez producenta głębia ostrości wynosi 5 cm. Jeśli kogoś z Was interesuje więcej szczegółów technicznych, znajdziecie je pod adresem http://www.i2s-digibook.com/products/digitize/a2-book-scanner/copibook-hd/#.
Ponieważ w ostatnim czasie miałem krótką możliwość zapoznania się z tytułowym urządzeniem, postanowiłem podzielić się moimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Tym, co rzuca się w oczy, to brak jakichkolwiek przycisków sterujących na przedniej ściance. Do obsługi skanera służy bowiem dołączony tablet Samsung Galaxy Tab 2. Takie rozwiązanie na pewno jest nowoczesne i spodoba się miłośnikom wszelkich nowinek technicznych. Jeśli jednak komuś sterowanie za pomocą tabletu nie przypadnie do gustu, producent przewidział sterowanie skanerem z zachowaniem wszystkich funkcjonalności, poprzez oprogramowanie sterujące za pomocą tradycyjnej myszki.

W celu oświetlenia skanowanego obiektu producent zastosował listwę LED. Jednak w odróżnieniu od innych znanych mi rozwiązań, w prezentowanym modelu świeci się ona przez cały czas, a nie tylko podczas skanowania. Taki sposób działania podyktowany jest zastosowaniem "podglądu na żywo" obszaru skanowania. Obraz wyświetlany jest na zamontowanym na kolumnie 23" monitorze. Działa to podobnie jak znana z aparatów cyfrowych funkcja Live View. Dzięki tej funcjonalności możemy w bardzo prosty i szybki sposób umieścić prawidłowo obiekt na szalkach oraz zdefiniować ramkę kadrowania (jeśli trzeba), bez konieczności wykonywania "prescanu". Producent przewidział również możliwość przeglądania skanów po ich wykonaniu (na dołączonym monitorze lub na urządzeniu zewnętrznym) oraz dowolne wstawianie, usuwanie bądź poprawianie źle wykonanych skanów.

Obsługa urządzenia nie sprawiła mi problemów. Zainstalowane oprogramowanie zostało w całości spolszczone, a interfejs jest przejrzysty i intuicyjny. Jak już wspomniałem wcześniej, skaner obsługuje się za pomocą tabletu. Nie musimy więc kupować zewnętrznego komputera do obsługi skanera. Tutaj mamy niejako samowystarczalną jednostkę skanującą.

Podczas prezentacji wykonałem kilka skanów, których jakość uważam za bardzo przyzwoitą. Zarówno odwzorowanie kolorów, jak i ostrość nie budzą moich zastrzeżeń. Prędkość skanowania również jest wystarczająca. Urządzenie pozwala na przeprowadzenie kalibracji (zarówno w zakresie balansu bieli, jak i pełnej kalibracji kolorystycznej) i zapisanie jej wyników w profilu ICC. Możliwe jest również przeprowadzenie korekcji równomierności oświetlenia, a tym samym dostosowanie urządzenia do warunków panujących w danym pomieszczeniu, czy do pory dnia.

Podsumowując: Copibook Cobalt HD jest na pewno innowacyjną konstrukcją i stanowi ciekawą alternatywę dla produktów niemieckich producentów. Jakość wykonania nie budzi zastrzeżeń, a zastosowane rozwiązania podnoszą funkcjonalność urządzenia.

Za prezentację skanera dziękuję firmie Astro Computer ze Szczecina.

Facebook Comments Box