5 milionów skanów na 5 lat NAC
Posted śr., 2013-03-06 14:54
Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało nowy interfejs serwisu szukajwarchiwach.pl, w którym można przeglądać 5 milionów skanów dokumentów archiwalnych. Jego prezentacja zbiega się z 5. rocznicą utworzenia NAC.
Przekształcenie powstałego w 1955 r. Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Narodowe Archiwum Cyfrowe było odpowiedzią na cyfrową rewolucję. Główne zadania NAC, które rozpoczęło działalność 8 marca 2008 r., to digitalizacja materiałów archiwalnych, tworzenie systemów teleinformatycznych dla archiwów państwowych oraz bezpieczne przechowywanie archiwalnych danych cyfrowych. W NAC funkcjonują pracownie digitalizacji fotografii, mikrofilmów i nagrań dźwiękowych. Obecnie w każdej godzinie pracy w NAC powstaje 800 skanów. Cyfrowe pliki są przechowywane w Centralnym Repozytorium Cyfrowym – zaawansowanej serwerowni służącej m.in. do długoterminowego bezpiecznego przechowywania skanów. Do CRC trafiają skany wytworzone w NAC oraz w pracowniach digitalizacyjnych archiwów państwowych w ramach projektów koordynowanych przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, a także w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+.
Obok zadań cyfryzacyjnych NAC pełni funkcję archiwum audiowizualnego. „W zasobie NAC znajduje się ponad 15 milionów fotografii pochodzących z okresu od lat 40. XIX w. aż do czasów współczesnych. Około 180 tysięcy fotografii jest już dostępnych online w serwisie www.audiovis.nac.gov.pl. W magazynach NAC przechowywanych jest także 30 tysięcy nagrań dźwiękowych oraz około 3 tysiące filmów” – mówi dr Wojciech Woźniak, od października 2012 r. dyrektor NAC. „Tempo digitalizacji zasobu własnego NAC jest ciągle niewystarczające. Przy aktualnym stanie kadr udostępnienie online obecnego zasobu NAC potrwa jeszcze… 400 lat. Aby przyspieszyć, musimy zatrudnić kolejnych pracowników. Mój drugi cel to zapewnienie własnej siedziby. Obecnie korzystamy z budynku Archiwum Akt Nowych, co w zasadniczy sposób ogranicza możliwości rozwoju NAC”. Bartłomiej Kuczyński, kierownik Oddziału Udostępniania Zasobu, dodaje: „Społeczne zapotrzebowanie na materiały archiwalne jest ogromne – z roku na rok nasze serwisy mają coraz więcej użytkowników, uczestniczymy jako partner w ponad 300 projektach edukacyjnych i kulturalnych rocznie, archiwalne zbiory coraz szerzej obiegają internet”.
W 2009 r. NAC zaprojektowało i uruchomiło serwis www.szukajwarchiwach.pl. Portal jest obecnie platformą publikacji materiałów archiwalnych digitalizowanych w archiwach państwowych. „Rozwój serwisu www.szukajwarchwiach.pl ma pozwolić na publikację materiałów archiwalnych z archiwów państwowych w całym kraju. Chcemy również stworzyć nowy model relacji użytkownika z archiwistą oparty na narzędziach społecznościowych” – wyjaśnia dyrektor Woźniak. „Mamy nadzieję, że portal stanie się miejscem, w którym spotykają się zawodowi historycy, amatorzy poszukiwań genealogicznych, osoby zainteresowane historią regionalną, studenci i uczniowie oraz każdy, kto interesuje się przeszłością i jest świadom, że wczoraj kształtuje zarówno dziś, jak i jutro”.
6 marca zostanie uruchomiona nowa wersja serwisu, zawierająca 5 milionów skanów. Jej oficjalna prezentacja nastąpi podczas konferencji „Archiwa w świecie cyfrowym. 5 lat NAC – doświadczenia i perspektywy” organizowanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Konferencję otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
- Zaloguj się, by odpowiadać
- 10554 odsłony